ÅRETS AUKTION ÄR ÖPPEN!

Auktionsidan uppdateras löpande med nya produkter

Auktionerna avslutas 23 Aug kl 08:00

Johan Dahlins Europa League Tröja Signerad av hela truppen
Slutar om: 126 dagar 3 timmar 8 minuter 32 sekunder
kr1,000.00 SEK
Reservationspris uppnått.

(Lägsta möjliga bud 1250.00 kr)

Tröjan kommer att ramas in hos glasmästare !

Johan Dahlin

Johan Dahlin
Personlig information
Fullständigt namn Johan Dahlin
Födelsedatum 8 september 1986 (32 år)
Födelseort Sverige TrollhättanSverige
Längd 191 cm
Klubbinformation
Klubb Sverige Malmö FF
Tröjnummer 27
Position Målvakt
Kontraktslut 2023
Juniorlag
–2003
2004
Sverige Trollhättans FK
Sverige Åsebro IF
Seniorlag*
År
2005–2009
2008
2009–2013
2014
2015–2017
2017–
Klubb
Norge FK Lyn
→ Sverige Trelleborgs FF (lån)
Sverige Malmö FF
Turkiet Gençlerbirligi
Danmark FC Midtjylland
Sverige Malmö FF
SM (GM)
30 (0)
14 (0)
104 (0)
20 (0)
39 (0)
20 (0)
Landslag**
År
2006–2009
2009–2014
Landslag
 Sverige U21
 Sverige
SM (GM)
24 (0)
4 (0)
* Antal matcher och mål i seniorlag räknas endast för de inhemska ligorna och är korrekt per den 8 juli 2018.
** Antal landskamper och mål är korrekta per den 29 juli 2017.

Johan Helge Dahlin, född 8 september 1986 i Trollhättan, är en svensk fotbollsmålvakt som spelar för Malmö FF. Han spelade i Fotbollsallsvenskan för laget säsongerna 2009-2013, och återkom 2017.

Johan är äldre bror till fotbollsmålvakten Erik Dahlin och son till Stefan ”Tarzan” Dahlin som på 1980-talet var målvakt i IF Elfsborg.

Karriär

Dahlin växte upp i Trollhättan och under ungdomstiden tränades han och brodern Erik av fadern Stefan Dahlin, som bland annat var reservmålvakt i IK Oddevold under 90-talet.Han flyttade senare till Lyn i Norge, där han studerade vid Norges Toppidrettsgymnas i Bærum innan han så småningom blev upplockad till Lyns A-lagstrupp 2006. Han spelade 30 ligamatcher för Lyns A-lag. Under 2008 var Dahlin utlånad till Trelleborgs FF och hann då göra fjorton allsvenska matcher.

Auktionerna avslutas 23 Aug kl 08:00  -  Alla bud har ett startpris på 1000kr som är lagt av Fairwaymasters.

Har du det vinnande budet på nätauktionen kl 08:00 kommer du att kontaktas för att vara med på den fysiska auktionen, som kommer äga rum på Vellinge GK  kl 16:00 den 23 aug (kan du ej närvara så blir du kontaktad via telefon)

För mer information gällande detta kontakta Sebastian! Kontaktuppgifter hittar ni under fliken kontakt.

ALLA PENGAR GÅR OAVKORTAT TILL ALDRIGENSAM

Möjlighet finns om man vill få sitt vinnarbud på faktura!

Obs! Buden är bindande!