ÅRETS AUKTION ÄR ÖPPEN!

Auktionsidan uppdateras löpande med nya produkter

Auktionerna avslutas 23 Aug kl 08:00

Signerad Matchtröja från landslaget Caroline Seger Nr17
Slutar om: 66 dagar 52 minuter 7 sekunder
kr1,000.00 SEK
Reservationspris uppnått.

(Lägsta möjliga bud 1250.00 kr)

Tröjan kommer ramas in hos glasmästare!

Uppväxt

Seger följde som treåring ofta med sin far, som var tränare i hemortens klubb Gantofta IF. Det var även i denna klubb som Seger påbörjade sin fotbollsbana genom att spela i klubbens pojklag.Vid 12 års ålder bytte hon år 1998 klubb till Rydebäck IF, där hon trots sin ålder ofta spelade för F16-laget. Under vinteruppehållet spelade hon även handboll för klubben. Hon togs som F16-spelare ut till sin första landslagskamp mot Tyskland. Hon togs även ut till F17-landslaget, trots att hon bara var 16 år, och spelade där fyra landskamper. Efter säsongen 2000 bytte Seger klubb igen, denna gång till division 1-klubben Stattena IF från Helsingborg.

2002–08: Damallsvenskan, A-landslaget

Under Segers tid i Stattena gick laget 2002 upp i damallsvenskan, trots att man endast kom tvåa i division 1 efter Östers IF. Detta på grund av en lagsammanslagning mellan de två allsvenska lagen Djurgårdens IF och Älvsjö AIK. Stattena spelade två säsonger i allsvenskan innan klubben åter föll ner i division 1. Efter säsongen var ett flertal allsvenska klubbar intresserade av Seger, däribland Malmö FF, men hennes val föll till slut på Linköpings FC, vars trupp hon anslöt 2005. Samma år togs hon ut till A-landslaget och har sedan dess haft en regelbunden plats i mittfältet. Efter säsongen tilldelades Seger utmärkelsen ”Årets genombrott” på Fotbollsgalan. Hon har även utsetts till ”Östergötlands bästa fotbollsspelare” av Östergötlands Fotbollsförbund åren 2005, 2006 och 2007. Efter säsongen 2006 belönades hon på Fotbollsgalan med utmärkelsen ”Årets mittfältare”.

2009: EM, Diamantbollen och proffskontrakt

Seger blev uttagen till Europamästerskapet i fotboll för damer 2009. I öppningsmatchen mot Ryssland gjorde hon det tredje målet i matchen, som slutade 3–0. I den andra matchen mot Italien gjorde hon också ett mål som dock blev bortdömt. Hon utsågs däremot till matchens spelare. Efter EM tog Seger över som landslagets lagkapten efter Victoria Sandell Svensson, något som var bestämt redan två år tidigare.

Den 22 september samma år valdes hon som första svensk någonsin först i draften till den amerikanska fotbollsligan, WPS, av nykomlingen Philadephia Independence.Efter kontraktsförhandlingar tecknades i oktober ett tvåårskontrakt med option på ännu ett år. Seger anslöt till Philadelphia efter den allsvenska säsongen 2009 avslutats. Säsongen i Linköping avslutades på bästa möjliga vis genom seger i både Svenska Cupen och allsvenskan, vilket gav klubben dess första SM-guld och dess första ”dubbel”. I cupfinalen mot Umeå IK den 13 oktober gjorde Seger 1–0-målet i en match som slutade 2–0 till Linköping. Allsvenskan avgjordes med en omgång kvar att spela genom att Linköping återigen besegrade Umeå IK, samtidigt som huvudkonkurrenten till guldet, Göteborg FC, förlorade borta mot Djurgårdens IF. Segers sista match för Linköping blev returmatchen hemma mot Duisburg i Champions League, som dock slutade i förlust och utslagning ur turneringen.

Fotbollsgalan 2009 blev en stor framgång för Seger då hon belönades med samtliga tre utmärkelser som hon varit nominerad till. Förutom att ha utsetts till ”Årets mittfältare” för andra gången utsågs hon också till ”Årets damallsvenska spelare” och belönades slutligen med den prestigefulla Diamantbollen som årets främsta kvinnliga fotbollsspelare. Motiveringen för Diamantbollen löd: ”Diamantbollen 2009 går till en kreativ och på samma gång hårt arbetande färgsprakande personlighet, som under året vuxit till en spelare av internationellt toppsnitt och blivit tongivande i såväl klubblag som landslag.

2010–14: USA, Malmö och Tyresö

Under 2010 spelade Seger 18 matcher (varav en som inhoppare) för Philadelphia Independence. Hon gjorde ett mål och fem målgivande passningar. Efter säsongen såldes hon till ligakonkurrenten och Western New York Flash. I det storsatsande WNY Flash kom Seger att bli lagkamrat med den tidigare damallsvenska stjärnan Marta.

Caroline Seger vann 2011 den amerikanska damligan med sitt WNY Flash. Hon kom på höstkanten hem till Sverige för att avsluta den damallsvenska säsongen med Malmölaget LdB FC. Det blev även klart med ett nytt tvåårskontrakt (2012 och 2013) med Tyresö FF.

2014–2016: Flytt till Paris Saint-Germain

I juli 2013 förlängde Seger sitt kontrakt med Tyresö till och med 2014. I samband med klubbens akuta ekonomiska kris (vilket sedermera ledde till konkurs) skrev Caroline Seger på kontrakt med den franska storklubben PSG, där hon även kom att få landslagskollegan Kosovare Asllani som lagkamrat.[14]

Som nybliven PSG-spelare var Seger nominerad till FIFA-utmärkelsen som Europas bästa kvinnliga fotbollsspelare säsongen 2013–2014. Under sin första säsong med PSG gjorde Seger 7 mål på 16 ligamatcher, plus 1 mål på 7 Uefa Women’s Champions League-matcher.

Till säsongen 2016/2017 flyttade Seger till Olympique Lyonnais. Under säsongen vann hon bland annat Women’s Champions League med klubben.

2017– : Återkomst till damallsvenskan

FC Rosengård förstärkte under sommarfönstret sin trupp med bland annat Caroline Seger.

Meriter

Auktionerna avslutas 23 Aug kl 08:00  -  Alla bud har ett startpris på 1000kr som är lagt av Fairwaymasters.

Har du det vinnande budet på nätauktionen kl 08:00 kommer du att kontaktas för att vara med på den fysiska auktionen, som kommer äga rum på Vellinge GK  kl 16:00 den 23 aug (kan du ej närvara så blir du kontaktad via telefon)

För mer information gällande detta kontakta Sebastian! Kontaktuppgifter hittar ni under fliken kontakt.

ALLA PENGAR GÅR OAVKORTAT TILL ALDRIGENSAM

Möjlighet finns om man vill få sitt vinnarbud på faktura!

Obs! Buden är bindande!